Uživatel nepřihlášen
Jak to vidí Pyžma
RSS kanál blogu
Píše: Pyžma - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Jak to vidí Pyžma

Ori and the Blind Forest

Úterý 4.7.2017 19:31 - Autor: Pyžma
To se mi líbí
Ori and the Blind Forest

Píše se rok 2014 a právě probíhá E3 konference Microsoftu, když tu náhle se na plátně objeví kouzelný svět oplívající krásou, nezkrotnou přírodou a tajemnem. Už v tento okamžik mi bylo jasné, že se jedna o naprostý hit, kterému se rozhodně nevyhnu.
Dnes jsou to již 2 roky co tento titul spatřil světlo světa a já jsem si konečně našel čas, abych se mu mohl pověnovat v takové míře, jakou si tento titul zaslouží.

Naru a Ori
Naru a Ori

Ori and the Blind Forest je akční 2D plošinovka, která sází na emoce, překrásnou a specifickou grafickou stránku a vše dokonale podtrhuje naprosto famózním soundtrackem. Samotná hra pochází z dílen malého, a do doby oznámení toho titulu, vcelku neznámého vývojářského studia zvaného Moon Studios, které si pod svá křídla vzal samotný Microsoft.

Hra se odehrává ve fantasy světě na místě zvaném Nibel. Jednoho dne ale dochází k velké bouři, která dává do běhu sled nebezpečných události. V rámci jedné této události dochází k samotnému zrození Oriho, který sám nezná svůj původ ani smysl svého života, ale to ho nemusí moc trápit. Hned po jeho zrození je totiž objeven a vychován jiným roztomilým stvořením a to sice Naru. Naru se okamžitě do Oriho zamiluje a dává mu veškerou péči, kterou by pravá matka mohla svému dítěti poskytnou. Společně prožívají krásné chvíle plné radosti a lásky. Již zmíněný sled události ale zapříčiní, že se vše rychle změní a Ori se bude muset vydat na nebezpečnou cestu.

Dostupné lokace k prozkoumání
Dostupné lokace k prozkoumání

Hra začíná pomalým tempem, kdy nejprve nechá hráče osahat základní herní mechanismy, ale hlavně mezi Vámi, Ori a Naru vytvoří silné emoční pouto, které se poté velice rychle změní. Pevně věřím, že u spousty hráčů všech věkových kategorií nezůstane jedno oko suché a pokud ano, tak tento fakt rozhodně nezmiňujte před svou partnerkou či partnerem, protože by to mohlo znamenat, že jste naprosto bezcitní.

S omezenými schopnostmi se tedy vydáváte v kůži Oriho vstřemhlav dobrodružství. Postupem času získáváte nové schopnosti, které zvyšují Vaše možnosti útoku, pohybu a kombinaci jenž vytváří neuvěřitelný balet. Z počátku se na hru nebude moc soustředit a bude se chtít vychutnat zejména kouzelný svět plný barev a nadpozemské hudby, ale tyto pocity se velice rychle změní. Vaše nadšeni náhle vystřídá frustrace a vztek ze stálého umírání a opakování té samé cesty. Hra samotná Vám neodpustí moc chyb, a tak bude umírat, umírat a umírat. Ale nakonec Vám dojde, že tato hra je o lásce, přátelství a naději, a tak budete pokračovat a umírat, a znovu umírat. Hra samozřejmě nabízí možnost vlastního uložení pozice, ale osobně jsem si tak moc zvykl na dnešní nešvar automatického ukládání, že jsem se z počátku velice často vracel a opakoval opravdu dlouhé sekvence.

Základním prvkem hratelnosti jsou samozřejmě Oriho schopnosti. Určitých schopností dosáhnete, když se v rámci příběhu dostanete do specifického bodu. Jiné schopnosti si vybíráte sami z talentového stromu za body získané za zabíjení nepřátel a sbírání buněk schopností. Je potom už jenom na Vás, jakou cestou se vydáte. Dalším prvkem hratelnosti jsou Oriho životy, které se daji rozšiřovat při sbírání buněk života a nakonec jsou zde body energie, které slouží pro útok, otevírání dveří a ukládání hry.

Překrásná krajina Nibelu
Překrásná krajina Nibelu

Co se tyče samotného ovládání, tak mi přišlo velice krkolomné a nepřesné. I díky tomuto faktu jsem nakonec skončil u Xboxového ovladače, se kterým hra dostala opravdu jiný styl. Lze vidět, že hra měla být opravdu spíše konzolovou exkluzivitu, ale díky bohu, že to tak není.

V době mého hraní má již hra vytvořenou češtinu, kterou jsem osobně využil a mohu jen doporučit. V překladu samotném si vybavuji asi jen jednu chybičku, ale vzhledem k tomu, že se jedná o dobrovolný počin z řad fanoušků, tak zde není co vytknout.

Ori and the Blind Forest není nikterak dlouhou hrou. Osobně jsem ji dohrál za nějakých 10 hodin a to jsem se často vracel přes celou mapu, abych prozkoumal neznámé území, které se pro mě otevřelo po získání nových schopnosti. Předem bych chtěl upozornit hráče, kteří se teprve chystají na tento skvost, aby hru nedohráli před prozkoumáním celého dostupného světa, protože po ukončení dějové linky se už do hry nelze vrátit a jediná možnost je hrát hru zcela od začátku.

Nyní v roce 2017 vyšla dokonce hra v Definitive edici s novým herním obsahem, který rozšiřuje jak příběh Naru tak i schopnosti Oriho. Já jsem vlastníkem již této edice, ale momentálně mám dohranou pouze obyčejnou verzi hry a už se velice těším, až si zase udělám čas a dohraji i Definitive edici.

Ori and the Blind Forest na PC, Xbox One, Xbox 360 Hodnocení hry
Skóre hry 10 10/10
Ori and the Blind Forest
» Více o hře
Líbí se mi
  • Silný emoční příběh
  • Originální grafické zpracování
  • Famózní soundtrack
Vadí mi
  • Krkolomné ovládání na klávesnici a myši
Verdikt: Co říci závěrem. Ori and the Blind Forest je silně emoční pohádková hra, která Vám ale nic neodpustí. Během hraní budete zažívat radost, smutek, i vztek a nakonec budete chtít víc, a proto jsem rád, že Vám na závěr můžu potvrdit, že tvůrci již pracují na pokračování.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 5 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Ori and the Blind Forest na PC, Xbox One, Xbox 360Trailery ke hře
Ori and the Blind Forest na PC, Xbox One, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Ori and the Blind Forest Screenshot ze hry Ori and the Blind Forest Screenshot ze hry Ori and the Blind Forest Screenshot ze hry Ori and the Blind Forest Screenshot ze hry Ori and the Blind Forest Screenshot ze hry Ori and the Blind Forest Screenshot ze hry Ori and the Blind Forest Screenshot ze hry Ori and the Blind Forest
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Ori and the Blind Forest
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Labigmek    Bezva jdu to zkusit na K+M :) Tohle je naprosto kouzelná hra. Bez pochyb nejlepší plošinovka co jsem kdy viděl. Tento i další díl je povinnost hráče dobrých herLabigmeklabigmek35491    9.7.2017 21:44 Labigmek

@ odpověď na komentář od Lazy:Bezva jdu to zkusit na K+M :) Tohle je naprosto kouzelná hra. Bez pochyb nejlepší plošinovka co jsem kdy viděl. Tento i další díl je povinnost hráče dobrých herKomentář byl autorem naposledy upraven 9.7.2017 22:34

Původní verze před úpravami:Bezva jdu to zkusit na K+M :)

Lazy napsal:Paradni hra a kdo hraje plosinovky na K+M je masochista :D

fallanga    Zrovna Ori je na M+K dost náročný, ale plošinovky typu Mario, Sonic, Super Meat Boy, Rain Man, atd... jsou na klávesnici v pohodě.fallangafallanga20226    7.7.2017 17:07 fallanga

@ odpověď na komentář od Lazy:Zrovna Ori je na M+K dost náročný, ale plošinovky typu Mario, Sonic, Super Meat Boy, Rain Man, atd... jsou na klávesnici v pohodě.

Lazy napsal:Paradni hra a kdo hraje plosinovky na K+M je masochista :D

Lazy   2x   Paradni hra a kdo hraje plosinovky na K+M je masochista :DLazylazy34358    7.7.2017 12:32 Lazy

Paradni hra a kdo hraje plosinovky na K+M je masochista :D

Ratos    Ratosratos11417    7.7.2017 10:36 Ratos

Komentář byl autorem naposledy upraven 7.7.2017 10:37

Původní verze před úpravami:Souhlasim, je to pecka, ale inside zustava porad neprekonan...

Raylo™   2x   Bez prehaneni jedna z nejlepsich her, co jsem kdy hral. Chytila a nepustila az do sameho konce.Raylo™raylo37553    6.7.2017 20:05 Raylo™

Bez prehaneni jedna z nejlepsich her, co jsem kdy hral. Chytila a nepustila az do sameho konce.

HALF-LIFEBLAZEN   2x   Jo Ori je perfektní hra a k tomu dohrání a nemožnosti dodělat průzkum, tak mám dobrou zprávu, v definitivní edici lze dozobat secrety i po dohrání hry, včetně lokací 3 elementů a v definitivní edici je přidána jedna nová lokace točící se kolem minulosti Naru obsahující 2 nové schopnosti.HALF-LIFEBLAZENhalf-lifeblazen6617    5.7.2017 11:20 HALF-LIFEBLAZEN

Jo Ori je perfektní hra a k tomu dohrání a nemožnosti dodělat průzkum, tak mám dobrou zprávu, v definitivní edici lze dozobat secrety i po dohrání hry, včetně lokací 3 elementů a v definitivní edici je přidána jedna nová lokace točící se kolem minulosti Naru obsahující 2 nové schopnosti.

O autorovi blogu

Pyžma
Pyžma
Muž, 25 let

Ahoj, říká se mi Pyžma a je mi už přes 20 let.

Herní průmysl již sleduji pár let a v minulosti jsem byl součastí i několika projektů, které dnes již bohužel neexistují. Ačkoliv již nemám tolik času jako v minulosti musím přiznat, že možnost psát články, natáčet videa či videorecenze mi docela chybí, a tak se zde na Zing.cz chci alespoň občas podělit o své názory či myšlenky nebo možná i recenze.

V dnešní době jsem zejména PC hráč, ale mám i nějaké zkušenosti s konzolí Xbox 360. Do budoucna uvažuji o koupi ''next-gen'' konzole, ale to se asi projeví, až jestli bude více času na hraní.

Rozhodně nejsem žádný profesionální hráč a asi ani hardcore hráč, ale pokud jde o progaming, zastávám názor, že se vyskytuje a bude se vyskytovat jen na PC.
Jsem tedy spíše víkendový hráč a nejvíce mě na hrách baví skvělý příběh a hratelnost. Z příběhového hlediska mě velice baví série Assassin's Creed ( nejlepší díl série Assassin's Creed II - můžeme si to někdy vysvětli proč to tak vidím) a z hlediska hratelnosti War Thunder a DOTA 2.

Doufám, že se Vám mé názory budou líbit a pokud ne, tak je to jen dobře, protože člověk se naučí nejvíce od druhých a to zejména od těch, kteří mají na věc jiný pohled.

Moje PC sestava:
Procesor: Intel Core i5 2500
Chladič procesoru: ARCTIC Freezer 13
Grafická karta: AMD Radeon R9 280
Základní deska: Asus P8P67 LE
RAM: 8GB DDR3
Disk: Seagate ST2000DM001 2000GB
Zdroj: OCZ StealthXStream 600W

Založit herní BLOG